Hey peepZ'
nu har jeg lidt for længe haft mit video kamera med båndoptagelse..
Jeg er på jagt efter et nyt video kamera med HD harddisk optagelse (gerne kompatibelt med en deathlinse) eftersom mit nuværende kamera blir lidt tungt i snuden med et soligor fisheye...
Jeg vil høre om der er nogle af jer der kan anbefale et videokamera med disse specifikationer..
tager også gerne imod råd og vejledning (da jeg ikke har så meget styr på den bedste videoptagelse, og gode videokamera)
på forhånd tak :)


05.10.09 / mine to cents (ikke Euro)
Godt spørgsmål, anton-anton!
Vi har det her på mit arbejde http://catalog2.panasonic.com/w...t%20AG-HVX200A
og selvom man kan bruge memorycards til det (som koster KASSEN - f.eks. 749 USD for 16 GB på BHphotovideo.com), så bruger jeg kun mini DV bånd.
Fordelen ved memorycards er for mig at se at kameraet for alvor fungerer digitalt og at dit footy bliver optaget digitalt.
Ulemperne er blandt andet prisen, den begrænsede plads på kortene og konverteringsbøvlet.
Det er altså stadig nemmere at skifte bånd - som er pænt billige - end at skulle tømme kort mens man er ude at filme. Så har man også sin backup på bånd, hvilket i mine øjne er en fordel - min harddisk stod af for kort tid siden og så er det jo rart at man bare kan finde gamle bånd frem og digitalisere igen. Jeg har også oplevet en masse besvær med at få filerne fra P2 kort over i Final Cut. Det problem har man ikke nødvendigvis, hvis man redigerer på en PC, men så har man til gengæld det problem at man redigerer på en PC!
Så hvis jeg var dig, ville jeg vente med at gå fuldstændigt digitalt. Du kan jo købe et kamera som kan begge dele og så køre bånd indtil kortene er blevet større og billigere.

Hvor arbejder du Per? (om man må spørge)
05.10.09 / Video Hjælp
Af FB (Redaktøren) - 16:56
Hjemme hos din mor, når din far er på arbejde ;)
Nu kommer det jo heller ikke mig ved, men det var bare sidens de brugte sådan et kamera.
yeah okay udemærket input, men jeg vil nu alligevel gerne digitaliseres en kende mere end bånd da jeg er en idiot til at holde styr på bånd og alt arbejdet med at ligge det ind på computeren..
men fuldstændig korrekt med memory card, det er for dyrt!
(derfor jeg havde forestillet mig harddisk optager)
anton:
budgettet er ikke bestemt, jeg har i sinde at spare sammen, ville bare høre folks erfaringer og input
Niikolai - Som FB skriver. Derudover arbejder jeg også i Grundfos' kommunikationsafdeling.
Kommenter:
Du skal være registreret og logget ind for at kunne skrive kommentarer, indlæg og private beskeder på Wunderbaum.
|