Kære Wunderbaum,
jeg har et par forslag til småændringer på jeres ellers ganske udmærkede webmagasin.
1.
Det sker ganske ofte at man kommer til at poste uden at være logget ind - det kunne afhjælpes ved at afkræve posteren en bogstavkode når man ikke er logget ind, som i mange andre fora.
2.
Når man er på en vilkårlig side og vil logge ind, ender man tilbage på startside. Det er efter min mening mere bekvemt at forblive på den aktuelle side efter login.
Som en biting hertil irriterer det mig at man ikke bliver logget ind når man trykker ENTER efter at have tastet password (i hvert fald ikke på min iBook i Firefox).
3.
I blogs er der ofte et billede eller en video som teaser. Når man klikker ind på emnet forsvinder billedet eller videoen. Jeg ville klart foretrække at aktuelt emne åbner som en forlængelse af 'teaseren'.
4.
Det ville være en fordel med mulighed for email notifikationer når der bliver postet i en tråd man deltager i.
Håber lidt konstruktiv kritik er velkommen, ellers kan I jo alternativt sætte min mail i bladet og gøre den til genstand for at blive hatéd og pwned etc ;-)

03.09.08 /
Af Ben (Fjeldabe) - 20:10
Nå, har lige opdaget at punkt nr 3 tilsyneladende kun er gældende for videoer.
Mange af punkterne lyder sgu som udemærkede foreslag, meeen nogle af dem er liiidt ubetydelige. Det kunne da være dejligt at være i en tråd, logge ind og så stadig befinder sig i tråden, men så forfærdelig slemt er det nu heller ikke at smutte fra forsiden ind i den ønskede tråd.
Nr. 1 er jeg dog enig med dig i. Men nu har jeg fået Firefox til at huske på alle mine informationer, så jeg er automatisk logget ind hver gang jeg besøger siden, så det er ikke et problem med mig dog.
Og jeg må indrømme at jeg ikke heeelt forstår nr. 3 så godt.
03.09.08 / Enig enig enig
Af Tusse (Rødhåret) - 22:21
Punkt 3 virker tilsyneladende kun gældende for FB's blog.
Hej Ben,
Din kritik er så afgjort velkommen. Jeg skal undersøge hvad der kan gøres ved punkt 2 og 4.
Men punkt 1 forstår jeg ikke at du oplever. Vi har jo allerede en kodeboks som du skal udfylde, hvis du ikke er logget ind. Er der steder hvor du får lov at poste anonymt uden at blive mødt med den, må du gerne lige skrive hvor det er.
Punkt 3 er op til indehaverne af de respektive blogs. Jeg ved at FB gerne vil spare folk for et ekstra klik på hans blog, så de kan se videoen og surfe videre. Hvis man så vil kommentere, må man klikke sig ind. Der er så vidt jeg husker også nøget bøvl med hensyn til embed-koderne hvis man smider dem ind i blogpostens "indhold".
I'll be back.
03.09.08 / Til Per
Af Tusse (Rødhåret) - 22:59
"Er der steder hvor du får lov at poste anonymt uden at blive mødt med den, må du gerne lige skrive hvor det er."
Under blogs.
04.09.08 /
Af Ben (Fjeldabe) - 13:21
@Mac
Jeg er enig i, at noget af det er ubetydeligt, men tilsammen giver det en mere tilfredsstillende oplevelse - og så er det pludselig ikke så ubetydeligt alligevel. Det er de små forskelle, der kan gøre fx. wdbm.dk bedre end crapsk8s.dk (fiktivt navn)
Mht. at få sin browser til at huske alle koder, så er det noget der forringer internetsikkerheden, så det gider jeg ikke.
@Per
Tusse har svaret mht. pkt 1
Den enkelte bruger oplever jo siden anderledes. Selv nyder jeg sgu siden tilpas meget - men det ville da faktisk være rart med lidt fancy lookin' stuff herinde.
Men ja okay, hvis de små tilpas ubetydelige ting kan 'ændre' en persons syn på siden og ligepludselig får lyst til at joine, så nej, så er det ikke så betydeligt igen.
Mht. til internet sikkerheden: Nu er det ikke fordi jeg tror at der sidder hackere, der desperat prøver at hugge mit password til Wunderbaum.

04.09.08 /
Af Ben (Fjeldabe) - 18:53
Ja, de enkelte brugere oplever siden forskelligt. Det er klart.
Men hvorfor skulle jeg stille mig tilfreds med 99%, hvis jeg kan få 100% ved at komme med konstruktiv kritik? Den er netop fremsat for at en side jeg synes om kan blive en smule bedre.
Jeg ville heller ikke være bekymret, hvis nogen andre loggede sig på WDBM i mit navn. Men hvis jeg havde gemt passwords til Ebay og Paypal, for at tage et eksempel, og min computer blev stjålet eller jeg var så dum at give en hacker adgang til mine data, så er det pludselig en anden sag.
Jaja, selvfølgelig.
Dét er selvfølgelig også worst case scenario.
07.09.08 / Så er der sket lidt..
Kodeboksen er udvidet til også at gælde på vores blogs og når man logger ind/ud bliver man på den side man er på.
Punkt 4 regner jeg med at vi får lavet.. Mere om det senere.
15.09.08 /
Af Ben (Fjeldabe) - 15:16
Takker :-)
Jeg rpøvede lige at logge ind da jeg så dit svar, Per, men endte på forsiden. Er det bare mig?
Nøh.. Den er skam god (læs: dårlig) nok. Jeg fejlmelder det lige..
Så skulle det være rettet. Sig endelig til, hvis det dukker op igen.
Og hvis du i øvrigt finder på andre tiltag som du synes vi skal overveje. Det gælder naturligvis også andre brugere end Ben.
24.09.08 / thy will be done
Nu har vi sat en email-service på. Den skal lige pudses til, så der kan godt komme nogle ændringer i den, men man kan allerede nu trykke "tilmeld" i toppen af enhver tråd og så vil man modtage en mail når der er et nyt indlæg.
24.09.08 / Lækkert!
Af Ben (Fjeldabe) - 15:19
Nu tilmelder jeg ALLE tråde. Bare fordi jeg kan ;-)
Som den opmærksomme bruger allerede har set, så er der nu en søgefunktion under "citatet" i højre side. Jeg håber det vil glæde alle at man ikke længere skal bladre for at finde gamle artikler :-)
Kommenter:
Du skal være registreret og logget ind for at kunne skrive kommentarer, indlæg og private beskeder på Wunderbaum.
|