2006 wunderbaum
 
ARTIKLER   GALLERIER   BLADET   FORUM   KALENDER   LINKS  

BLOGS:   ANTAGONISTEN   BLOGGAH   ANDEN   BREEZER   ISKØLIG BLOG   GLIFBLOG  
ANTAGONISTEN
BLOGGAH
ANDEN
BREEZER
ISKØLIG BLOG
GLIFBLOG
24.09.2008 / Genopstart

Skriv et indlæg !





Til blogoversigten


Kommenter:
Du skal være registreret og logget ind for at kunne skrive kommentarer, indlæg og private beskeder på Wunderbaum.
 
25.09.08 / Genopstart
Af Phredz (Kaptajn) - 13:59

seeeejt, afsti afsted med dig søren

 
 
01.10.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 20:16

Er der kommet nyt budget for skateparken efter rederen fra Esplanaden har doneret et større beløb?

Hvis ja, er der ændrede plan for bowl-anlægget?

 
 
01.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 21:07

- Ja, der er et nyt budget, som følge af fondens donation.
- Nej, p.t. er der ikke ændrede planer mht. den overordnede disponering af bowlen. Men der kan sagtens komme småjusteringer, når vi kommer mere ned i detaljen.
- D. 3. Nov. forventes der aflevering af projektforslag. Derefter går detailprocessen igang. Og i december vil vi som sagt fremlægge projektet.
- Jeg håber det var svar på dine spørgsmål.

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
03.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 08:26

Hej Søren.

Lidt flere afklarende spørgsmål, til det glimrende projekt

Du skriver nyt budget, jeg formoder at det et større beløb end de oprindelige 4 mio?

Hvordan skal de ekstra penge bruges?

Hvad er der af planer for vores elskede vert?

 
 
06.10.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 03:46

Hej vertperfect:
Yep, det er et større beløb, der betyder at hele skateparken bygges på én gang.
Hvordan de skal bruges mere præcist, vil jeg forklare på brugermødet i december.

Vi får blandt andet også en helt ny vertrampe.
Jeg har været i snak med Kring, Marius, Bo og andre omkring den.
Blandt andet omkring placering i forhold til solretning, og udformning.
Jeg må dog endnu engang opfordre jer til at gå sammen og definere hvad i vil have. og hvordan den skal stå i forhold til solen.
Jeg har flere gange opfordret de nævnte til at gøre det, desværre uden held.
Indtil videre bliver den drejet ca. 90 grader, så den henvender sig til et kommende streetareal og bowl.
Og Kring har udtrykt ønske om en vert der er ca. 10 meter bredere end den eksisterende med 4 stk 45 grader corners.
Det er desværre ikke muligt, da der ikke er plads til det.
Verten skal være nogenlunde samme størrelse som den nuværende.
Jeg har indtegnet en vert med 2 stk 45 grader corners, og er meget interesseret i at høre en fælles holdning til dette.
Hvis der er nogle verties der er interesseret (og har engagementet) i at gå sammen, og definere nogle af mine spørgsmål, vil jeg meget gerne holde et møde med dem når jeg kommer hjem igen d. 17. okt.

mvh. Søren Enevoldsen

 
 
10.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 21:53

Hej Søren.
Det lyder kanon at der er penge til at bygge det hele på en gang. Der var mange diskussioner på sidste brugermøde om hvordan det skulle bygges når der ikke var penge til at bygge det hele på én gang, men det problem er jo løst nu.
Lyder ganske fint hvad du nævner m.h.t. højde, bredde og udformning, jeg skater hvad der kommer. Èn ting der er bekymrende, er at der ikke er nogen vert skatere om 10 år hvis de skal starte på størrelsen der er i Parken og hallen p.t.

En fin ting ville være at gøre den nye rampe 10 m bredere som nævnt. Hvis man så kunne niveaudele en af endern så den er lavere end reste (højde ala Helsinge-rampen), så tror jeg man vil se flere unge "geeks" på verten.
Tony Hawks trick tips nr 2 skater de Bob Burnquist rampe, der har en sådan niveaudeling, ser fint, fint ud.

Anyway hvornår er det der er brugermøde i december?

M.v.h.
VP

 
 
11.10.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 02:03

Hej

- Den praecise dato for brugermoede i december er ikke fastlagt endnu...

Jeg forstaar din bekymring omkring vertskatings fremtid. Og det er svaert at komme med et endegyldigt svar paa den fremtid. Men indtil videre er dette hvad vi har taenkt i forhold til projektet:
- Den dybe ende af bowlen er taenkt til at kunne fungere som en lav vertrampe.
- Vertrampen i trae bliver ikke 10 meter bredere, da der ikke er plads.

Som jeg tidligere har sagt, vile det vaere meget brugbart hvis vertscenen i kbh. gik sammen og fandt frem til en faelles holdning. Og kom med et faelles bud paa hoejde, og udformning inden for de fastlagte rammer.

mvh. Soeren

 
 
11.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 13:27

Ok, det kan være at Vert skaterne lige skal være færdig med at baje den inden der kommer forslag. Lad os se om der ikke kommer noget fra vertskateren i løbet af efteråret. Jeg ser frem til brugermøde i dec.

M.v.h
VP

 
 
12.10.08 / Genopstart
Af Rasmus fra Varde (Pro) - 12:46

Det er mæyga nøjern at droppe vert ramper :P

jeg må sige at jeg godt nok er enormt tilfreds med de forslag der har været indtil videre, så i har en garanteret glad jyde når jeg kommer til kbh (og parken er færdig) :)

 
 
13.10.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 20:31

Jeg ved ikke hvad baje betyder.
Men der er ikke tid til at gaa og vente.
Jeg har laenge opfordret til en faelles mening (omkring et halvt aar)
Jeg har deadlines som skal overholdes.
Vi snakker saadan nu og her.
Jeg har en deadline, hvor det stort set skal vaere bestemt inden d. 27. okt. (incl. indtegnet, hvilket ogsaa tager tid)
Jeg har derfor valgt at tage en snak med Rune og andre vertskatere i USA omkring det..

 
 
15.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 19:24

Hey

At baje den betyder at drikke bajere hele dagen.

Anyway. Kring kom med forslag på skateboard.dk. Han nævnte Maloof rampe, hvilket ser ud til at være fuld af spas, se link:

http://socalskateparks.com/park...penform&vid=49" target="_blank">http://socalskateparks.com/park...penform&vid=49

Mærkeligt at ingen Vert-skatere kan komme op på dupperne, men som du gør er det helt rigtige, bare gå videre! Input fra Rune og vågne Vert-skatere i US er fint.

 
 
18.10.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 16:47

Ja den ser sjov ud...
Men den ser umiddelbart en del større ud end rampen inde i parken.
Har i nogle konkrete mål, og inputs, der kan lægges ind på det grundareal som rampen fylder i dag?
Søren Enevoldsen

 
 
20.10.08 / vert i parken
Af kring (Anonym hater) - 17:02

Hey superpark crew

jeg kan ikke vente længere !!! start idag med at byg !!! glæder mig helt vildt !!!

1. det ville være rart med ca 30-40 bred "vert"rampe, det betyder meget for os Og hvis vi har ca ialt 6000 kvm skatepark , er det vel ok "vert" rampen bliver 200 kvm mere.

2. Maloof cup, ja rampen skulle være god, har hørt det fra flere. jeg har ikke mål. men jeg skyder på 360 m trans, 2 food vert ca 60 cm , off set er vel 2-4 plader bred, vi skal have extensions ( 6o cm eller mere)på landing ved off set. off set skal være vinkel ind mod vert. ( kender ikke vinkel)
min 20 bred vert total, gerne bredere, så kan vi fylde mere på

3. Søren, vi glemmer volcome coners pt, dem få vi jo i bowlen,

4. jeg skal nok prøve at skaffe mål

5. forsæt det gode arbejde, dette er bare mit foreslag, men dette kan blive sjovt for alle...osse dem der ikke skater så meget tranny.

beklager stavefejl,

 
 
21.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 09:35

Der bliver ikke mere plads til verten.
Sådan bliver det !
Og vi starter ikke med at bygge i dag. Tjek infoen jeg har skrevet, så kan du se hvornår vi starter med at bygge.
Jeg håber ikke at vi skal til at igang med en lang diskussion omkring vertens størrelse, så her er en hurtig forklaring:
Selvom der er ca. 5.000-6.000 kvm. til rådighed, så er der mange andre end kbh's vertscene at tage hensyn til - der kan nævnes: streetskatere der kan lide ledges etc., streetskatere, der kan lide store ramper og bokse, skatere, der kan lide små transitioner, inliere, bmx'ere, mountainbikere, kids etc. etc.
Der kommer en stor bowl med store transitioner, så rent kvadratmetermæssigt er det faktisk folk med hang til vert, der får langt de fleste kvadratmeter pr. bruger. !

Jeg håber stadig at i vil hjælpe.
kom nu med noget konkret info.
Kring nu siger du pludselig, at der ikke skal være 45 grader corners? det betyder at vi igen er på status quo.
Hvis der ikke kommer noget konkret, så bliver det som du først har beskrevet til William med 2 corners.
Er det ikke muligt at, der kan komme en klar samlet udmelding fra jer inden fredag?

Mvh. Søren

 
 
21.10.08 / vert i parken
Af kring (Anonym hater) - 13:13

Hey Sir

2. Maloof cup rampen

- maloof rampen skulle være god, har hørt det fra flere. og med denne rampen har muligheder for alle

-konkret:
-10 meter lang side ( i midten)
-4 meter extiontions hver side
-4 meter off sets hver side
-total brede: 26 meter
-360 meter trans,
-2 food vert
-2x off set skal være vinkel ind mod rampen, vinkel kender jeg ikke inu
-smut trannys på platformen
-skatelite


Dette er mit bud på en vert rampe anno 2009

mvh & tak

tk

 
 
21.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 18:20

Tak for input.
Det bliver desværre ikke muligt at klemme sådan en kleppert ind, der er næsten dobbelt så bred som den nuværende rampe !
Jeg kan sagtens sætte mig ind i at det er drømmen. Men der skal også være plads og råd til de andre områder.
Heldigvis kommer der en stor bowl, til dem der elsker de helt store transitioner.

Den modificering jeg har tegnet ud fra Krings oprindelige idé (to corners istedet for 4 stk.) er nu 17,3 meter bred. Det er allerede en del bredere i forhold til den oprindelige rampe.

Kan jeg få et forslag, der holder sig inden for disse rammer ?
Og gerne med udgangspunkt i Maloof rampen, hvis det kan lade sig gøre.

Håber der er nogen, der har mod på at svare hurtigt.
Hold evt. et internt møde imorgen eller torsdag, og fremsæt en fælles konkret holdning, der er realistisk.

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
23.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 16:45

Det er ærgeligt, at jeg ikke får noget mere respons fra Vertskatere.
Er der ikke nogen, der vil være med på komme med designforslag?

 
 
23.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 20:38

Det ser ikke ud til der er andre end Kring der kommer med input til Vert´en. Kan du ikke tegne videre med maloof-rampen og Krings forslag "in-mind"?

M.v.h.
VP

 
 
24.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 11:30

Det bliver jeg jo nødt til.
Jeg har også skrevet til Rune Glifberg uden held.

 
 
24.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 12:57

En sidste kommentar herfra skulle lige være den at de ramper vi p.t. har i DK (CPH skatepark, Roskilde og Parken) er sjover at køre for de gamle vert. skatere der var unge i 80´erne, men deres højde er ret afskrækkende for "unge" skatere.

Et kontroversielt forslag herfra, nu da ingen andre virker interesserede, skulle være at bygge i en højde der ligner Vert´en i Bryggeriet i Malmø. Rationalet skulle være at flere i fremtiden gider/har lyst til at køre Vert. når den ikke har en højde der matcher professionelle konkurrenceramper.
Mini-rampe/bowl bølgen gør at mange kører "tranny" og er kanon-gode. En Vert. der ikke er et kvantespring i højde vil sikker gøre at flere ville kaste sig ud i Vert-skating.

Altså et "maloof-design" med grundhøjde og transision som Bryggeriet i Sverige.

Det er muligt jeg får hug for mine holdninger, men så længe der ikke er andre der har holdninger til en ny Vert, så er det vel på tide at tænke nyt.

M.v.h
VP

 
 
24.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 13:48

Hej Vert Perfect (kan i evt. ikke skrive jeres navne, så jeg kan sætte ansigter på jeres meninger?)

Jeg er fuldt forstående for dine meninger, og til dels enig.

Men den diskussion burde i få der kører vert tage sammen, og så komme med en samlet mening. Altså tage den kamp internt, for ellers kan den køre herinde herfra og så for evigt, og samtidig bliver der altså designet noget....

Jeg vil have en god stemning omkring det her projekt, og føler derfor at det er vigtigt at i er med til at tage beslutningerne ud fra de givne forudsætninger (den størrelse der er angivet).
I er p.t. så få, at det må kunne klares på et møde at komme frem til en samlet mening. Først da kan jeg bruge en samstemmig udmelding til at designe ud fra.
Eller bruge et design i kommer op med.
Hvis det ikke kan lade sig gøre for jer, så må jeg jo tage jeres modstridende meninger op til overvejelse, og så designe hvad William og jeg finder rigtigt. Og så er der jo selvsagt nogle der bliver sure.
Jeg forstår godt at i nok ikke bliver fuldstændig enige på et møde, men igennem en intern diskussion, vil i måske kunne opnå fælles holdning, som alle kan leve med, eller i hvertfald forstå.
Derved bliver der skabt et fælles forum, så ingen føler at der bliver taget bestemmelser henover hovedet på dem, selvom de måske ikke får deres drøm.

Jeg kører ikke selv de store vertramper. Jeg kan ikke knee slide og kan kun droppe in og lave to tricks, så den bliver ikke til mig. Derfor ønsker jeg egentlig ikke trække min mening ned over hovedet på vert folket.
Men i er nødt til at samle det til én mening. Det kan jeg ikke gør for jer.

Ps. og det skal altså være NU, for at jeg kan nå at tegne noget ind. Jeg kan ikke bare sige til Kommunen og Rådgivende ingeniører at vertfolket lige skal "baje" den først. Det er de sådan set lidt ligeglade med.
De vil i så fald bare se mig som uprofessionel, og blive vrede over at jeg ikke har mit arbejde i orden til tiden. Og det har jeg ikke tænkt mig.

Her er et udgangspunkt i måske kan bruge til diskussionsoplæg:

- Et argument for at lave den stor er at den så kan bruges til internationale konkurrencer, og derved hænger sammen med det store streetareal og bowlen i sådan en sammenhæng. Derved har fælledparken en international konkurrenceappeal.
- Et argument for at lave den stor er at bowlen kommer til at indeholde transitioner der er 330 cm høje, og derved tilgodeser "mini" vert carverne, og forhåbentlig give nogle new comers mod på den store Vert.

William og jeg har diskuteret nogle af disse emner:

Det er vel ikke nogen hemmelighed at klassisk vertskating ikke ligefrem er i rivende vækst. Vi har tænkt en del over hvad der egentlig vil ske i fremtiden, når der går endnu mere "familie og børn" i vertscenen. Bliver rampen så bare et stort træmonster der bliver besøgt af de samme 10 personer 3 gange om ugen.
Så er det altså en dyr én at have til så få mennesker.
Er det overhovedet tidssvarende at have en vert, eller skulle man indlægge den slags skating i bowlen. Jeg ved godt det lyder kontroversielt, men man er nødt til at gøre sig tankerne.
Dog nåede vi frem til at Vert på træramper stadig er en del af skateboarding, og at Den også vil være det konkurrencemæssigt lang tid fremover. Og en vert har altid været en del af fælledparkens historie. derfor nænner vi ikke at tage den væk fra dem der elsker den.
Derfor er vi nået frem til at der fortsat skal være en vert.

Og den bliver altså ikke mere end 17 meter bred !!!!

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
24.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect / Philip - 19:34

Hej Søren.

Jeg forstår du gerne vil have en samlet tilkendegivelse fra Vert skatere. Det ser bare ud til at der ikke er nogen koordination blandt dette folk og der ikke kommer nogen samlet tilkendegivelse. Jeg har meget sent kommet med min udmelding da jeg har genoptaget skating efter 17 års pause og vil lade de etablerede om at designe ramperne, vildt overraskende er det kun Kring der har en mening. Anyway så kan folk jo heller ikke blive sure bagefter når den endelige beslutning foreliggger.

Vedr. dine sidste overvejelser omkring Vert-skating så var dette emne opp i Transworld issue august 2008 hvor Hawk, Mountain, Way, Burnquist m. fl udtalte sig om "what is Vert anymore". En af hovedkonklusioner var at Vert. er og har altid været en integeret del af skating, samt at disse gennem eksempelvisM ega Rampen (som kun meget få mestrer) kan vise unikke sider af skateboarding, der kan give inspiration til en hel generation.

Hvilken retning skateboarding går er ikke til at sige, men ved at bygge en park der indeholder det hele (inkl. Vert) så må man sige at projektet er fremtidssikret.

Enig i at der ikke behøver både at være en 330 bowl og 330 Vert. Men ligger løsningen så ikke i at lave Vert´en efter Krings mål med maloof-rampen som resterende inspiration, så er der et anlæg der indeholder alle dicipliner og sværhedsgrader og dermed er bør være fremtidssikret.
Konklusionen må være at du må gå videre med de input du har fået, brugerene må acceptere hvad der kommer.
Glæder mig til præsentation af resultat i december.
Skate & Destroy
VP

 
 
25.10.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 17:17

Hej VP,
Tak for dit engagerede input.
Jeg går netop videre med det input jeg har fået.
Havde bare håbet på lidt mere fælles engagement.

Jeg læste godt artikel serien i transworld med stor interesse, og der var visse gode pointer.
Dog synes jeg at der skulle have været et mere bredt spekter af interviewede skatere - det var lidt tordenskjolds soldater der blev spurgt. Det kunne have været spændende med nogle provokerende kommentarer. Og jeg følte at nogen af de interviewede ikke kom helt ind på problemstillingen, men istedet forsvarede deres niche.
Lance var den jeg kunne følge mest.
Nå, nok om det..

Jeg går videre med hvad jeg har, det er det eneste jeg kan gøre.

vh. Søren Enevoldsen

 
 
26.10.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 19:55

Fint!
Glæder mig til at se resultatet til brugermøde i december.

Smid lige en besked herinde når hvor og hvornår der er brugermøde.

M.v.h
VP

 
 
26.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 21:26

selvfølgelig. vi ses

 
 
30.10.08 / Genopstart
Af T.Madsen - 16:30

Sejt, at der også skal bygges en ny vert. Personligt glæder jeg mig mest til bowlen, men jeg kan forstå at i mangler udmeldninger fra vert skatere.

Jeg bakker op omkring Krings forslag om Maloof rampen. Hvis det er den de bruger som World Cup rampe, så er målene up-to-date.

Jeg er selv startet på en 3.30 rampe, så kan godt forstå synspunktet med at få en "begynder-rampe", men synes det ville være synd at gå 10 år tilbage og tvivler på at flere ville skate vert af den grund. Jeg tror tilgengæld at bowlen bliver et hit.

Jeg vil gerne prøve at samle Vertskaterene, for at få en afklaring. Jeg tror ikke at det alle der ved at vi skal bygge en ny, så vil prøve at ringe rundt.

Mvh
T.Madsen

 
 
30.10.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 20:00

Hey Thomas,

Tak for dit engagement, sejt...
Desværre når det ikke at komme med i projektforslaget, da alle tegninger skal foreligge imorgen tidligt. Der bliver ikke meget søvn i nat.
Men forhåbentlig kan detaljeringen i næste fase ændre designet, så det passer til jeres ønsker. Brug Maloof rampen som udgangspunkt, hvis det er den i kan lide. Men husk virkeligheden (bredden!)

Glæder mig til at høre fra jer, hvad i fælles er kommet frem til.

Ps. Alt konstruktionsmæssigt input er mere end velkomment, da jeg skal beskrive rampen helt ned i detaljen. Materialer, materialemængder, priser, konstruktion, konstruktionsmaterialer etc etc..... hit med jeres viden. copingen udhæng, fæstning etc etc.

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
13.11.08 / MERE TRANNY MERE PLADS
Af kring (Anonym hater) - 10:16

Hey TRANNY riders !

Vedr den ny vert i parken

FYI
roskilde 12 + 1,5 foot vert
hallen 11.5 + 2,2 foot vert
parken. 11 foot + 2 foot vert

Synes vi skal prøve at ramme 11,5+12 + 2 foot tranny...det bliver perfekt

breden på rampe vil være optimal på ca min 20 meter og gerne tættere på 40 meter bred. ( vi vinkler den 2-3 steder , så "fylder" den ikke så meget)
Gerne som foreslag maloof med brede roll inns og lir på platformen

vi vil gerne bede om at have

-skate-lite
-coping 0,45 cm udhæng
-3 lag plader, som hallen
- dræn huller i bunden
-nedsænkede skruer huller ( meget vigtigt)
-rustfri skruer
-plader må gerne ligge på tværs
- skal løftet lidt op i luften for ikke at den rådner..
-vinkler på off set er jeg ved at undersøge

more info deluxe

tk

 
 
13.11.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 11:17

Kring, tusinde tak for dit input.
Men vil du ikke godt tage mit udgangspunkt seriøst mht. bredden?
Der er altså en grund til det jeg siger. Det er ikke bare for at genere vertskatere.
Jeg ville også gerne have en 2000m2 street plaza - det får jeg ikke.
Phillip leverer jeres input på fredag, så der er et enkelt samlet input.
Jeg håber, at der deri ligger et reelt konkret designforslag, som William og jeg kan tage stilling til.
Har i også fået Runes input? Jeg kunne forestille mig at han har gode ideer, idet han har prøvet så mange forskellige ramper.

mvh Søren

 
 
13.11.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 12:31

Jeg har lige talt med Phillip,
Jeg afhenter alle vertskaternes samlede konkrete input hos ham imorgen fredag. d. 21.
Så kontakt ham, hvis i har interne diskussioner eller ændringer til det samlede forslag jeg får imorgen.
Jeg kunne forstå at der var visse hældninger etc. der ikke var konkretiserede endnu. Hvis i har konkrete input til Phillip, så kontakt ham.
Hvis der er en hældning, der skal ændres eks. 3 grader, er det selvfølgelig noget, der kan ændres i detaljeringsprocessen.
Men det er ekstremt vigtigt, at det forslag vi kommer med nu, er meget tæt på det, som rampen skal ende op med.
Præcisionen er blandt andet vigtigt, i kraft af, at der skal udregnes en pris.
Den pris kommer til at binde
Og det endelige resultat, skal ikke kræve lange designændringer. Det er der ikke tid til.
Ps. det er ikke mig, der bestemmer måden det her skal foregå på. Jeg kan kun rådgive bygherren (kommunen) om den metode, jeg finder bedst. Og det gør jeg selvfølgelig. Og det gør William også.

Tak for jeres input

 
 
13.11.08 / Genopstart
Af VertPerfect - 12:59

M.h.t Krings input om: "lir på platformen", så foreslår jeg en flagstang med det amerikanske flag, det har de i alle skatevideoerne.

Jeg mener vi har rimeligt konkrete ting at præsentere til Søren som kan danne grundlag for en beregning. Hvis der skal afklares et par detaljer vil Vert skaterne selvfølge gøre hvad de kan for at skaffe den.

M.v.h.
VP

 
 
13.11.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 13:46

Hvad med en palme, en rutschebane og en webergrill også?

Vi ses imorgen

 
 
13.11.08 / Genopstart
Af Kim Møller - 22:45

Jeg bakker op om 12+2 modellen. Godt arbejde!

 
 
14.11.08 / Genopstart
Af Philip - 10:04

Joeh, men i forløbet synes jeg at eningheden var ikke lave rampen lavere eller højere, men bevare grundhøjden som i Parken er ca. 4 m. Så vi ligger på noget ligende det som er vist nedenfor (mål i CM). Ny Vert må er i fod 11,8 trans og 1,8 Vert. Der er taget ca. 6 cm af trans og vert.

Roskilde Hallen Parken NY VERT
366 350 335 360
46 67 61 55
412 417 396 415

M.v.h
Philip

 
 
14.11.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 10:18

Ups......

Roskilde Hallen Parken NY VERT
366 350 335 360
46 67 61 55
412 417 396 415

Mandag aften snakkede jeg med to unge gutter (14-16 år) i hallen der skatede vert. De synes at det lød kanon fedt at lave en del der var 3,7 m høj. Det får de så ikke, men der er heller ikke lagt op til at de etablerede 20 stk. får en endnu større rampe, bare for lige at forklare baggrunden.

M.v.h
Philip

 
 
15.11.08 / Genopstart
Af Philip - 20:25

Ok, Ok. På mødet med Søren lagde vi os fast på 12+2 modellen.

M.v.h
Philip

 
 
16.11.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 17:41

Hej Phillip,
Tak for et givende møde i Lørdags.
Tak for dit engagement - det er værdsat.
Og tak til dem, der har hjulpet Phillip.

Jeg har stadig brug for alt den hjælp jeg kan få:

Jeg har en stor arbejdsbyrde, som kræver alt den hjælp jeg kan få, så vi får det bedste resultat som overhovedet muligt.
Skriv alt den konkrete info i har omkring trærampebygning (og konstruktion om skateparks generelt).
William og jeg har indhentet en masse info i kraft af vores kontakt med skate park eksperter. Men der er selvfølgelig en lang vej, til at vide alt.
Eksempler på viden jeg leder efter.
- Hvilke copings kan i bedst lide, og hvilke præcise metalspecifikationer har de?
Sort stål 37 ubehandlet, eller bemalet er hvad jeg hører i USA og DK, men samtidig har jeg også hørt at den helt lille bowl i cph skatepark er af samme kategori?
- hvad hedder de plader, der skal ligge under skatelite kørepladerne, og er det 3 lag, der er det mest fornuftige at bruge (jeg ved at 4 eller 5 sikkert er bedre, men vi skal også holde et budget)
- hvordan konstrueres et afvandingshul i midten af rampen, så det ikke generer kørslen. Er det bare små huller med en diameter på ca. 5 mm, som er lavet med en nedsænket metalkantning?
- Hvordan kan man forestille sig at hindre skateboards fra at flyve ud over siderne af rampen? Jeg ved at der i dag bruges et tort plasticrør, men det kunne gøres flottere. Jeg overvejer en løsning med metalrør.
- etc.
- keep the info rolling

Mvh. Søren Nordal Enevoldsen

 
 
17.11.08 / Genopstart
Af seanhate (Pro) - 18:25

Hey Phillip, så er den tegnet op.

Det er sku noget af en kleppert, med tårne og kæmpe platform.
Jeg har min tvivl om den bliver godkendt af kommunen,
og om den kan laves indenfor det lagte budget.
Men den tid den sorg.
Bare lige så alle er forberedt på, at der kan dikteres ændringer fra højrere sted.
Så må vi gå sammen igen.

Ps. Jeg har talt med Brian, der har lavet Maloof cup rampen. Jeg er igang med at få alle mål. Den er faktisk til salg lige nu, hvis der er nogle der sku være interesseret i en lille tilbygning på tagterrassen :)

Mvh. Søren enevoldsen

 
 
26.12.08 / Genopstart
Af Philip - 21:15

Vi har et fint design til den kommende Vert-rampe i Parken, dog skal målene på trans og vert nok tages op til diskussion igen.

Diskussionen står mellem at bygge en rampe der er højere eller lavere end den nuværende.
Ganske interessant var der en artikel i det seneste Thraser (nr. 341) der hed Rumble in Ramona. Hele essensen var at få den gamle backyard vibe tilbage til vert scenen, som artiklen argumenterer for har manglet, lidt klippet citat:

The mission was the get back that ol´ backyard vert ramp feel that´s been missing in this game. Every time a ramp gets build nowadays, it´s 14-feet tall by 100 feet long, which is fine if ya Bucky or Bob. Plus, they drop these ramps in the worst possible locations, making the whole vibe feel like ya at the fuckin´gym? No thanks. I´m speaking of the forgotten vert dogs, the ones who got looked over just´ cause they wanted to rip and not train for the Dew Tour and just chuck some airs without dying.

Som nævnt ovenfor er 12 fod tranny og 2 fod vert, ramper der bygges til tricks som f.eks frontside- heelfilp-bodyvarial-540 som Shaun Whithe laver i pro-konkurrencer. Eller som Hawk der med sin Bull Ring med ovennævte mål for at lande varial 720 og 900.

Argumentet er at det kun er meget meget få der kan udnytte en 12 fod/2 fod rampe til de tricks der ikke kan laves på mindre ramper.
For alle andre en top pros må følelsen af at skate en 12 fod/2 fod være som Hawk selv beskriver:

I was scared the first time I saw the ramp ? the thing was so huge. Once I started skating it didn´t get any better, at least not immediately. I had to fight my natural tendencies and, in a way, learn how to skate ramps again.

Altså pro´s der træner varial 7 og lign. til Dew Tour vil få noget ud af rampen, alle andre vil garanteret ende med at dø.

En rampe med mål som beskrevet i Thrasher artiklen (10-foot 6-inch tranny, 1-foot 9 inch vert) vil bringe vil have en lidt bredere appel. Det vil give en total højde på 373 cm. En højde jeg mener macther den gamle Lyngby-rampe. En rampe som mange 14-16 årige dengang kunne skate, en rampe som Hawk under sit besøg i 1988 både kunne lave McTwist på sad-indy-gay-twist etc. etc. Altså en størrelse som både pros og nye vert skatere kan få glæde af.

Diskussionen om mål kan blive lang, men en måde at gøre den kortere på er at høre donorerne af pengene om formålet med rampen/skateparken. Hvis hovedformålet er at rampen/parken skal bygges til pro-konkurrencer, ja så er det vel på sin plads at bygge en 12 fod tranny, 2 fod vert. Hvis formålet er at almindelige brugere skal kunne få noget ud af rampen i hverdagen, men den også kan bruges til f.eks CPH Pro, så må argumentationen være at en rampe i stil med 10-foot 6-inch tranny, 1-foot 9 inch vert vil være på sin plads.

Men der er jo snart brugermøde, der kan debatten køre videre og kommunen og fonden kan høres om formålet.
M.v.h.
Philip

 
 
28.12.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 14:07

Hej Phillip. Spændende indlæg...

Jeg vil ikke umiddelbart blande mig i denne diskusion, da jeg helt principielt synes at enigheden skal settles mellem vertskaterne (brugerne).
Men jeg vil indskyde, at bygherrernes formål med fælledparkens skatepark er at skabe et sted, som skal bruges til dagligt af alle mennesker.
De sigter på den brede appel i det daglige.
Det er en klokke klar besked fra dem.

Hvis stedet så samtidig kan bruges til konkurrencer, er det selvfølgelig et plus.
Men det er ikke et primært formål, at stedet SKAL kunne bruges til det.

Den daglige brug for folket er det primære formål. Og det er det jeg er ansat til at designe.

Håber i bliver enige meget snart, for denne diskussion kan ikke blive ved i evigheder. Pludselig smækker døren på grund af deadlines, som jeg ikke er herre over.

Mvh. Søren enevoldsen

 
 
28.12.08 / Genopstart
Af Philip - 16:11

Vi nærmer os enighed, selve konstruktionen som du har tegnet mener jeg alle bakker op om, vi mangler blot højden.

Selv om det er svært at bevise, så mener jeg at man intuitivt må sige at 12 fod tranny og 2 fod vert absolut ikke har bred folkelig appel, vi snakker mål der bruges til pro-konkurrender eller DK´s absolut bedste vert skatere og så bygges der et monument til en håndfuld. Det er jo det hele Thrasher-artiklen omhandler. Hvad er din egen mening som arkitekten, er 12 fod tranny / 2 fod vert noget der har bred appel?

Well, der er vel 3 stk. der har sagt 12 fod tranny 2 fod vert. 2 stk. ink. mig selv mente at det ville være fint med samme højde som nu. Et par mindre drenge synes 3,40 lød fedt (Hvem spørger egenligt vert-skaterene på 14-16 år?). Så det er et lidt bladet felt. Men et kompromis på at holde det nuværende højde kan være en vej.

Hvis du havde kontakt til dem der havde bygget Ramona-rampen og kunne få alle mål, så kunne det jo være en sikker løsning.

Anyway kunne man ikke sige at næste brugermøde kan man tage snakken og bruge det som deadline?

M.v.h.
Philip

 
 
29.12.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 19:36

Nej desværre.
Overvej lige engang, hvis der skulle afholdes fællesmøder om hvert obstacle eller lille område i fælledparken. Det er jeres eget ansvar at samle alle folks meninger og så komme med fælles input/forslag.
Brugermøderne er fra bygherrens side ment som et informationsmøde til orientering.

Og deadlinen er faktisk overskredet for lang tid siden - jf. tidligere indlæg !

Og det endelige input i kommer med overvejes af bygherren og William Frederiksen, og derudfra tegner jeg ! Kan i ikke godt komme med et endeligt fælles input?
Nu har jeg fået 2 forskellige fælles input, og nu diskuteres der om et 3.
Kan jeg ikke få et endeligt fælles input - please ?
I kunne evt. mødes i hallen her i ferien.... nu da alle har fri er det da en oplagt lejlighed til det.

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
30.12.08 / Genopstart
Af Philip - 10:45

Ok, det er jo heller ikke en lille obstacle, men en kæmpe tranny vi snakker om :-).

Der er lidt forskellige holdninger om hvad der er fedt m.h.t størrelse af rampe bland vert-folket, det kommer der nok ikke mere enighed om.

Design-forslag forligger som bekendt, højde på rampen har der været debatoplæg omkring.

Det lyder derfor fint at bygherre og William tager den endelige beslutning med alle input in mente.

M.v.h.
Philip

 
 
31.12.08 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 16:25

Nej det siger jeg heller ikke.
Der er vel efterhånden også blevet diskuteret en hel del om den transition herinde og igennem mails og møder!

Jeg pointerer bare at alt min tid ville gå med forum diskussioner, hvis jeg skulle bruge samme timeantal på diskussion til design af resten af parken. Nu har det altså taget cirka 3 måneder indtil videre at få en form for enighed omkring en vertrampe.
Phillip, kan du ikke få Bo til at sende mig en mail med hans viden og input. Det er over en måned siden han lovede at sende den?

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
02.01.09 / Genopstart
Af Philip - 09:33

Hej Søren.

Fuld enighed opnås nok aldrig jævnfør tidligere diskussioner om banks og bowls, men der er jo et fint udkast nu til design. De ansvarshavende, der har det samlede overblik over hele arealet, må sammensætte det færdige design (f.eks. højde af vert) ud fra formålet med parken.

Jeg tror det er bedst at du kontakter Bo direkte for at få hans input ellers kan der gå noget tid, men jeg vil selvfølgelig rykke ham hvis/når jeg møder ham i Hallen.

M.v.h.
Philip

 
 
03.01.09 / Genopstart
Af Philip - 14:33

Hej Søren.
Jeg var i Hallen og skate vert´en i går. Her snakkede jeg med en gut på ca. 17-19 år der sagde, at hans venner mest skatede street, men han var mest tiltalt af rampe og skulle snart købe nogle pads. Dog havde han ikke droppet vert´en i Hallen. Jeg spurgte hvorfor. Grunden var højden, især af vert-delen. Jeg spurgte ham, hvad han ville mene ,der ville være ideelt. Han nævnte, at en rampe der var en ½ m. lavere kunne være fin at komme i gang på.

Denne beskrivelse er i mine øre den typiske når man snakker med de unge gutter der er interesserede i rampekørsel.

En løsning som kan tilgodese alle vil efter min mening være følgende til de 17,5 m vi har at gøre godt med:

Bygge en del der har 12 fod tranny og 2 fod vert, der er 11 m. bred. Denne del skal gå direkte over i en mindre vert. Her kunne man tage udgangspunkt i rampen fra NSA-pro finalen i 1986 som Tim Payne havde designet: 9,5 fod tranny og 1,5 fod vert med 16 fod flad bund. Det giver en total højde på 3,35 m.
Hvis man laver i stedet laver en 10 fod tranny og 1,5 fod vert, nok stadig 16 fod flad bund kommer total-højden op på 3,51 M. Bredden skulle være 6,5 m. Her vil være tranny og vert være mere ?mellow? for begyndere/let øvede.

Den lille rampe vil have en hurtigere transition så der vil være mulighed for at flyve fra denne og over i transitionen på den store rampe med den store transition. I den ene side hvor stor og lille rampe støder sammen kan man lave et roll in ca. 1 m bred (dvs. den ene side på den lille rampe skal være 5,5 m bred.).

Dvs. vi skal droppe de tidligere tegninger, hvor bank og ?fly-in? nok er forholdsmæssigt dyre at konstruere og i stedet, som beskrevet ovenfor, lave en helt ?straight? vert i med de to beskrevne dele.

Jeg tror det vil være billigere at bygge, det vil tilgodese alle, det vil være nemmere at tegne og konstruere og det vil give en fin trip-trap-træsko effekt for hele arealet, hvor bowl vil være ca. 3,2 m høj, mini vert vil være 3,5 og store vert vil være 4,3 m høj.

Jeg vil høre Kring og Marius hvad de siger til denne ide, men lad mig høre din umiddelbare holdning til beskrevne løsning?

M.v.h.
Philip

 
 
04.01.09 / Genopstart
Af FÆLLEDPARKEN - 00:02

Phillip: Jeg er helt åben...
Men forstå nu min situation - Jeg kan ikke blive ved med at gentage det.

Det jeg er interesseret i, er en fælles holdning fra den vertscene, der er i københavn. Jeg ser dine skriverier, som gode diskussionsoplæg til vertscenen for at finde et fælles konkret oplæg jeg kan bruge.

Udformning af skateboardarealer kan diskuteres her fra og til evigheden.
Jeg vil meget gerne have et fælles udspil, hvor i ALLE har lavet den svære diskussion og opnået en form for enighed.

Det er det, jeg har været efter hele tiden, og stadig mangler.
Og jeg håber ikke du tager det her på en forkert måde: Men det er ca. 3 måneder siden jeg efterspurgte en fælles holdning, da jeg ikke fik info uopfordret. Jeg har forståelse for at det kan være svært at finde en fælles holdning. Men seriøst, KOM NU MED ÈN HOLDING ! Det er nu engang kun jer, der kan få en fælles holdning, som jeg så kan forholde mig til og gå videre med.
Vil i alle ikke godt tage jeres interne diskussioner, og komme med et fælles udspil?
Det undrer mig, at kun Phillip skriver herinde. Er der virkelig ikke andre, der har nogle meninger?
Er alle andre helt ligeglade?

Og så efterspørger jeg stadig konkrete erfaringer med konstruktion.

Jeg bliver nødt til at påpege, at bygherren er meget fast med hensyn til tidsplanen, og at jeg derfor lige pludselig er nødt til at komme med et præcist forslag til verten. Og når det er afleveret, så er løbet altså kørt mht. interne diskussioner i vertscenen.
Hvis der ikke var blevet lavet ændringer i procesforløbet her i December, ville løbet faktisk allerede være kørt, og denne diskussion ville have været for sen.

PLEASE, kom med et konkret fælles udspil - NU (faktisk for over 2 måneder siden).
Jeg har mange andre ting at lave i dette projekt, end at lave en vert rampe. Og jeg kan muligvis ikke slippe alt hvad jeg har i hænderne, når jeres forslag pludselig kommer dumpende.
Vil i ikke godt respektere dette og komme med jeres forslag ?
Inviter dog ALLE vertskatere til en fælles vertsession i cph parken og hold et møde i sammenhæng med dette, det kan da ikke være umuligt....

Mvh. Søren Enevoldsen

 
 
04.01.09 / Genopstart
Af Philip - 20:03

Hej Søren

Ok, jeg vil prøve at komme lidt bredere ud med invitation til Vert-bruger diskussion i Hallen, jeg ringer til dig vedr. et par detaler.

M.v.h
Philip

Brugerlogin
Email: Password: Husk mig!
Kalender
Royal lukket11.09 01:00
Afstemning
Er afstemningen noget værd?

Nej, lad den dø!
  1%
Ja, lav nu en sjov én!
  40%
Hvornår kommer Fredensgade videoen?
  59%
Stemt i alt: 80

Citatet
"Ja, men du har Bam trucks"
- Fredd til Tusse
Søg
Kontakt
Online redaktør
Frederik Bengtsson

24 90 90 20

Annoncørinfo

Wdbm.dk udvikles og
drives af:
SUMOstudio
 
CMS website by SUMOstudio